کد خبر: 25
تاریخ انتشار: ۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۹
نکات کلیدی در خصوص لایحه پيشنهادي حذف ٤ صفر از پول ملی

بر اساس پیش نویس لایحه پیشنهادی حذف ۴ صفراز پول ملی کشور و تغییر واحد پول ایران از ریال به تومان، هر تومان معادل ۱۰۰۰۰ ریال و معادل ۱۰۰ "ریال جدید" تعریف می‌شود

دکتر عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی کشور جزییات و نکات کلیدی لایحه پیشنهادی حذف ۴ صفر از پول ملی کشور را در ۵ بند زیر شرح داد:

۱.لازمه اجرایی شدن این طرح تصویب دولت و تایید مجلس است که امیدوارم تحقق یابد.

۲.یک فرایند زمان‌بر به لحاظ حقوقی و فنی دارد و بر مبنای برآورد کارشناسان ما اجرای آن نزدیک به دو سال طول می‌کشد.

۳.این اقدام در کنار سایر اقدامات اساسی بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی و بکارگیری ابزارهای نوین سیاست‌های پولی و شیوه‌های جدید و کارآمد نظارت بر بانک‌ها بوده و عملیاتی شدن آن عملاً متأخر بر اصلاحات بانکی خواهد بود.

۴- بعد از قانون شدن، پولهای جدید به تدریج و با جایگزینی آنها با اسکناس‌های فرسوده قبلی وارد چرخه می‌شوند و هزینه آن قابل مقایسه با هزینه چاپ حجم زیاد اسکناس‌های فعلی نخواهد بود.

٥- اصلاح نرخ برابری پول ملی از طریق حذف صفرها وجهه پول ملی را در صحنه بین‌المللی ارتقا می‌بخشد و اقدامی است که در بسیاری از کشورها در کنار سایر اقدامات، سرآغازی برای اصلاحات جدی اقتصادی است.

به گزارش پایگاه خبری مسکن و ساختمان به نقل از تسنیم، همتی قبلا در توضیح بیشتر درباره حذف ٤ صفر از پول ملی گفته بود: لایحه حذف ۴ صفر پول ملی را به دولت ارائه کرده‌ام و با توجه به عرف چند ده سال گذشته بین مردم پیشنهاد شده هر ده‌هزار ریال فعلی معادل یک تومان و هر تومان معادل یکصد ریال جدید باشد. امیدوارم با تصویب دولت و تأیید مجلس محترم اقدامات اجرایی آن را آغاز کنیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =